Sveikatos BIBLIOTEKA

Paprastojo raugerškio galios

apie GAMTOS dovanas

Paprastasis raugerškis - daugiametis, dygliuotas, išsišakojęs, 1,5-2,5 m aukščio krūmas. Žiedyną sudaro 8-25 nusvirę geltoni žiedeliai. Vaisius - pailga ar elipsiška, skaisčiai raudona, kartais gelsvai raudona, su dviem sėklomis iki 12 mm ilgio rūgšti uoga. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Vaisiai sunoksta rugpjūtį arba spalį. Rudenį lapai įgyja geltoną arba raudoną atspalvį. Uogos ilgai laikosi ant šakų.

Raugerškis kaip vaistinis augalas buvo vartojamas senovės Babilone ir Indijoje, o VII amžiuje pr. m. e. jis pradėtas vartoti ir Egipte. Europoje šis augalas pradėtas auginti XIV amžiuje. Lietuvoje jis veisiamas skveruose ir parkuose kaip dekoratyvinis augalas.

Gydymui renkami raugerškio lapai, šaknys, uogos ir antžeminė augalo dalies žievė. Lapai skinami pavasarį, šaknys kasamos rudenį. Tada jos turi daugiausia alkaloidų. Žievė lupama pavasarį, kai būna atsiknojusi nuo medienos, o uogos skinamos, kai sunoksta.

Raugerškio vaisiuose yra iki 7,7 proc. cukraus, 3,5-6 proc. organinių rūgščių (obuolių vyno, citrinos), 0,4-0,6 proc. pektino, 0,6-0,8 proc. rauginių medžiagų, vitamino C, P ir K, flavonoidų, fenolio rūgšties, karotinoidų, 0,96 proc. pelenų, iki 0,57 proc. pektininių ir mineralinių medžiagų. Nesunokusiose uogose yra alkaloido berberino.

Šaknyse ir šaknų žievėje esama alkaloidų (berberino, palmatino, kalumbamino, jatrorizino, osiakantino, berberubino). Antžeminių augalo dalių žievėje yra 0,46-0,53 proc. alkaloidų, 1,48 proc. rauginių ir mineralinių medžiagų, pektinų, gyvsakių, riebalų, fitosterolio, lapuose - 0,08-0,18 proc. alkaloidų, 2,1-2,9 proc. rauginių medžiagų, 5,2 proc. dervų, 0,6 mg vitamino K, liuteino, askorbo rūgšties, vitamino E, karotino, organinių rūgščių ir eterinio aliejaus.

Berberinas, gaunamas iš raugerškio, mažina arterinį kraujo spaudimą, veikia raminamai, lėtina širdies susitraukimus, sutraukia gimdos raumenis ir kraujagysles, stabdo gimdos kraujavimą. Iš šio augalo pagaminti preparatai gerina tulžies pūslės tonusą, retina ir silpnina jos susitraukimus, gerina tulžies nutekėjimą, malšina skausmą ir uždegimus. Iš raugerškio šaknų pagamintas berberino sulfato preparatas vartojamas tulžies išsiskyrimui skatinti, sergant kepenų ir tulžies pūslės uždegimais, lėtiniu hepatitu, hepatoocholecistitu, cholecistitu ir tulžies akmenlige.

Raugerškio preparatai vartojami kartu su kitais vaistais gimdos gleivinės uždegimams gydyti, esant gimdos hipotonijai po gimdymo. Jo lapų tinktūra, nuoviru ir antpilu stabdomas gimdos kraujavimas. Be to, preparatai iš raugerškio lapų vartojami sergant tulžies ir inkstų akmenlige, podagra, reumatu, virškinimo sutrikimais. Ypač plačiai vartojamas lapų antpilas (1 šaukštas lapų užpilamas viena stikline karšto vandens, palaikoma vieną valandą ir geriama po vieną šaukštą 4-5 kartus per dieną) tulžiai varyti.

Šaknys ir žievė mažina karštį, ramina, naikina mikrobus, o vaisiai stiprina kapiliarus ir atitolina sklerozę.

Liaudies medicinoje paprastasis raugerškis yra labai populiarus. Žievė, šaknys ir uogos vartojamos sergant virškinamojo trakto ligomis, kai pučia vidurius, skauda pilvą, kai blogas apetitas. Tam tinka antpilas iš augalo antžeminės dalies ar šaknies žievių (1/2 arbatinio šaukštelio žaliavos užpilama stikline vandens ir geriama po 1-2 šaukštus 2- 3 kartus per dieną tarp valgymo) arba antpilas iš vaisių (2 arbatiniai šaukšteliai sutrintų uogų 1 stiklinei vandens, geriama po 1-2 šaukštus keletą kartų per dieną). Vaisiai turi daug vitamino C, todėl iš jų gaminamas pasaldintas vitamininis antpilas (1 šaukštas sutrintų uogų 1 stiklinei vandens) - jis geriamas po 1/4-1/2 stiklinės 2-3 kartus per dieną.

Lapų ir vaisių antpilai geriami sergant širdies ligomis, reumatu, o sergant maliarija - kaip prakaitą varanti priemonė. Uogų sultys laisvina vidurius.

Žievė ir vaisiai tinka sergant cukriniu diabetu. Jei skrandžio rūgštingumas mažas, patartina vartoti šaknų antpilą. Antžeminės augalo dalies žievės antpilu skalaujama gerklė sergant angina, jis geriamas kosint. Akių ligoms gydyti daromi antpilo kompresai.

Iš raugerškio uogų spaudžiamos sultys, gaminami sirupai, drebučiai, gėrimai ir uogienės.

 

www.sekunde.lt